7 Ocak 2012 Cumartesi

ALIŞVERİŞ ÇANTASI NASIL DİKİLİR?

Daha önce diktiklerimden veya evde bulunan artık kumaşlardan birikti...Biriktirince birden atmaya da kıyamıyor insan. Bir alışveriş çantası dikmek için bu kumaşları kullanmaya karar verdim. Öncelikle kendime göre bir ölçü belirledim.
çantanın boyutları: 42x42x13
Ben bu çantayı dikerken parçaları değerlendirmek için küçük küçük dikdörtgen parçalar kesip birleştirdim. Astarını ise tek parça yaptım.
Bu nedenle yapılışını tek parça üzerinden anlatmak istiyorum:
1. Öncelikle 42x42 cm ölçülerinde 2 adet kare parçayı kenarlarında dikiş payı olacak şekilde işaretleyip kesin.
2. 3x42= 126 cm uzunluğunda 13 cm genişliğinde bir kumaş parçasını kenarlardan dikiş payı bırakacak şekilde kesin. Kesilen bu parça kare parçaların arasında olacak, yani çantanın iç genişliğini oluşturacak.
3. İstesidiğiniz uzunlukta yaklaşık 13 cm genişlikte dikdörtgen 2 adet parça kesin. Parçaları ikiye katlayarak tersten dikin. Yüzünü çevirin. Bu uzun parçalar sapı oluşturacak.
4. Kare parçanın bir tanesini alarak 3 kenarına gelecek şekilde 13 cm genişliğindeki parçayı teğelleyin, daha sonra dikin. 2. parça için de aynı işlemi tekrarlayın.
5. Çantanın saplarını kenarlara teğelleyin.
6. Aynı parçaları (çanta sapları hariç) astar için de kesin ve işlemleri tekrarlayın.
7. Astarı da tersi çantanın tersine bakacak şekilde çantanın için yerleştirin. Çantanın üst kısmını ve astarı birbirine teğelleyin. Çanta sapları astar ile yüz arasında kalacak. Ağız kısmını dikin.
8. Çantanız hazır...
İşte benimki:Alışveriş için poşet kullanmak yerine böyle bir çanta çok daha çevre dostu...Poşet yerine kendi zevkinizi yansıtan daha kişilikli bir çanta taşımanın güzelliği ise tartışılmaz :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder