20 Kasım 2010 Cumartesi

BEZDEN OYUNCAK DOMUZCUK YAPIMI

Domuzcuk oyuncak kalıbını, belki inanmayacaksınız ama 60'lı yılların Burda dergilerinden birinde buldum. Bu dergileri bir aradaşımın arkadaşı saklamış. Tam bir tarihi eser. Elbette günümüz Burda dergisinden pek çok konuda farklı...O dönemlerde televizyon yaygın olmadığından dikiş yanında başka bilgiler (yemek, sağlık vb.) de veriliyor. Ayrıca dikimler bu yıllara göre daha basit. Hazır giyim de yaygın olmadığından bazı kıyafetleri dikmek için muhteşem dikiş bilgisine gerek yok. Bir de oyuncaklar var tabii...Çocuklara anneleri diksin diye kalıplar verilmiş...İşte bunlardan bir tanesi:

Domuzcuğu yapmak için aslında 2 kalıp var:
Birinci kalıp alt gövde için. Ben bunu bej rengi bir kumaştan kestim. Gövdenin alt arka kısmından bir de yarık yapılıyor, bu yarık dikiş bittikten sonra gövdeyi ters çevirmeye ve elyafla bedeni doldurmaya yarıyor.İkinci kalıp ise gövdenin yan kısımları için. Bu kalıptan sağlı sollu olacak şekilde iki tane kesiliyor.

Gövde rengi için kareli kırmızı-bej bir kumaş seçtim.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi bir de kulaklar için kalıp var.Yukarıdaki resimde benim eklemem olan kuyruk görülüyor. Kuyruk için dikdörtgen bir kumaş kesip şerit halinde diktim. Daha sonra büzmek için iri dikiş atıp, ters çevirdim.

İpi çekince kuyruk büzülmüş oldu.


Parçaları birleştirince gövde yukarıdaki gibi oluyor.

Gövdeye kulakları ve kuyruğu ekledim. Kulakları kahverengi keçeden hazırladım.

Göz için de güvenli oyuncak gözleri kullandım. Uygun yere bunları da monte ettim.

Son olarak da elyafla sıkıca doldurdum. Domuzcuk ortaya çıkmış oldu....Yandan ve önden fotolarını çektim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder